Haberler

...

Çukurova Üniversitesi ve Northumria Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacılar bir araya geldi...

 

TÜBİTAK İkili İşbirliği British Council (Birleşik Krallık) Projesi kapsamında, Çukurova Üniversitesi ve Northumria Newcastle Üniversitesi’nden araştırmacılar bir araya geldi. Yürütülen proje kapsamında mülteci kamplarında yaşam koşullarını iyileştirmek için çeşitli öneriler, termal enerji depolama sistemleri ve materyallerini görüşen araştırma grupları ikili toplantılar gerçekleştirdi.

Çukurova Üniversitesi proje yürütücüsü Prof. Dr. Halime Ömür Paksoy ve araştırma grubu ile Northumria Newcastle Üniversitesi proje sorumlusu Prof. Dr. Khamid Mahkamov ve araştırma grubu gerçekleştirdikleri toplantıda yürütülen proje ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar hakkında görüşlerini birbirlerine iletti ve bir sonraki toplantı için hedeflerini belirlemişlerdir.

Çukurova Üniverstesinde gerçekleştirilen birinci görüşmenin ardından bir sonraki görüşmenin Norhumbria Newcastle Üniversitesinde yapılacağını belirten Prof. Paksoy, yapılacak olan ziyaretin de aynı verimlilikte gerçekleşeceğine inancını belirtti. 

Yapılan görüşmeler ve ÇÜMERLAB ziyareti sonucunda materyallerin kimyasal ve fiziksel analizlerini gerçekleştirmek için, ÇÜMERLAB’ta bulunan cihaz ve imkanların Dünya standartlarında olduğunu belirten Prof. Mahkamov, gerçekleştirilen görüşme ve projeden çok memnun kaldıklarını dile getirdi. Görüşmeler sonucunda Üniversitemize bağlı Botanik Bahçesi ve Kayıkhane Tesislerini gezen araştımacılar Çukurova Üniversitesi’ne hayranlıklarını gizleyemedi.